Historia rozgłośni po 1990

Radio Wolna Europa

Radio Wolna Europa, współczesne logo

Photo credit: pl.wikipedia.org

W latach 90 Radio popadło w problemy finansowe, które prawie spowodowały likwidację instytucji. Ostatecznie zdecydowano się na przeniesienie Rozgłośni z Monachium do Pragi, do starej siedziby Parlamentu, podarowanej instytucji przez prezydenta Czecha Vaclava Havla. Od 2009 roku siedziba radia mieści się natomiast w nowo wybudowanym budynku w praskiej dzielnicy Hagibor.

Obecnie Radio Wolna Europa kontynuuje działalność nadając niezależne programy do krajów, w których przebieg informacji nie jest w pełni rozwinięty bądź jest blokowany przez rząd. Audycje emitowane są w 28 językach, w 21 krajach, m.in. w Afganistanie, Iranie, Rosji oraz republikach Azji Środkowej.

W Polsce Radio Wolna Europa prowadziło oficjalną działalność w Warszawie w latach 1990-1994. 30 czerwca 1994 w Poznaniu odbyło się oficjalne zakończenie jego działalności. W 1995 stworzono Stowarzyszenie Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, które istnieje do dziś pod nową nazwą Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Radio Wolna Europa nadawane jest w językach: albański, arabski, awarski, azerski, baszkirski, białoruski, czeczeński, adygejski, dari, gruziński, kazachski, kirgiski, krymskotatarski, macedoński, ormiański, paszto, perski, rumuński, rosyjski, serbski, tadżycki, tatarski, turkmeński, ukraiński i uzbecki.

 

 

Historia rozgłośni po 1990