Historia rozgłośni po 1990

Radio Wolna Europa

Radio Wolna Europa, współczesne logo

Photo credit: pl.wikipedia.org

W latach 90-tych Radio zmagało się z problemami finansowymi, które prawie spowodowały likwidację instytucji. Ostatecznie zdecydowano się na przeniesienie Rozgłośni z Monachium do Pragi, do starej siedziby Parlamentu, podarowanej instytucji przez ówczesnego prezydenta Czech Vaclava Havla. Od 2009 roku siedziba radia mieści się natomiast w nowym budynku w praskiej dzielnicy Hagibor.

Obecnie Radio Wolna Europa kontynuuje swoją działalność, nadając niezależne programy do krajów, w których przebieg informacji nie jest w pełni rozwinięty bądź jest blokowany przez tamtejszy rząd. Audycje emitowane są obecnie w 25 językach, w 21 krajach, m.in. w Afganistanie, Iranie, Rosji oraz republikach Azji Środkowej.

W Polsce Radio Wolna Europa prowadziło oficjalną działalność w Warszawie w latach 1990-1994. 30 czerwca 1994 w Poznaniu odbyło się oficjalne zakończenie jego działalności. W 1995 stworzono Stowarzyszenie Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, które istnieje do dziś pod nową nazwą Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Radio Wolna Europa nadaje w językach: albańskim, arabskim, awarskim, azerskim, baszkirskim, białoruskim, czeczeńskim, adygejskim, dari, gruzińskim, kazachskim, kirgiskim, krymskotatarskim, macedońskim, ormiańskim, paszto, perskim, rumuńskim, rosyjskim, serbskim, tadżyckim, tatarskim, turkmeńskim, ukraińskim i uzbeckim.

 

 

Historia rozgłośni po 1990