Scenariusz lekcji

Lekcja może zostać przeprowadzona w ramach zajęć historii na poziomie gimnazjum lub szkoły
średniej.

Czas: 2 godziny lekcyjne.

Cele ogólne:

-      Prezentacja genezy powstania i historii Radia Wolna Europa,
-      Wyjaśnienie znaczenia propagandy,
-      Zapoznanie uczniów z postacią Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Cele poznawcze - uczeń:   

-           Rozumie znaczenie Radia Wolna Europa w powojennej Polsce,
-           Potrafi w ciekawy sposób przedstawić wybrane samodzielnie informacje

 Cele kształcące:

-           Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
-           Doskonalenie umiejętności wyszukiwania i hierarchizacji informacji,
-           Doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
-           Formułowanie i prezentownie własnego stanowiska.

Metody:

-           pogadanka,
-           elementy wykładu,
-           indywidualna praca z tekstem,
-           praca w grupie, 
-           burza mózgów,
-           mapa myśli, 
-           elementy dramy.

Narzędzia:

-       odtwarzacz audio,
-       wydruk załącznika nr 2.

Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji. Pyta, jakie cele ma dzisiejsze radio, czym charakteryzuje
    się dobra audycja radiowa. Nauczyciel moderuje dyskusję i na tablicy rysuje mapę myśli.
    Oczekiwane odpowiedzi: funkcja informacyjna, rozrywkowa, język dobrze dobrany do
    odbiorców, poprawna dykcja redaktorów itp.
  2. Nauczyciel porządkuje wiedzę uczniów, wyjaśnia pojęcia: audycja, jingiel, rozgłośnia.
  3. Odsłuchanie audycji Radia Wolna Europa: Jan Nowak-Jeziorański - przemówienie
    inauguracyjne 03.05.1952 [zał. 1]
  4. Nauczyciel prosi uczniów by w parach zastanowili się nad różnicami celów dzisiejszego
    radia i Radia Wolna Europa.
  5. Uczniowie prezentują swoje przemyślenia.
  6. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy [zał. 2], dzięki którym dowiadują się
    podstawowych informacji o historii rozgłośni, pierwszym dyrektorze i walce władz PRL z
    rozgłośnią.
  7. Nauczyciel sprawdza efekty pracy uczniów, odpowiada na ewentualne pytania.
  8. Nauczyciel dzieli klasę na grupy około czteroosobowe i wyjaśnia zadanie. Uczniowie w
    grupach mają stworzyć audycję dla szkolnego radiowęzła na temat Radia Wolna Europa.
    Czas trwania audycji nie może przekroczyć 5 minut. Nauczyciel przypomina o różnych
    formach przekazu, możliwości wykorzystania wywiadu, muzyki, nagrań archiwalnych,
    zwraca uwagę na dostosowanie języka i formy przekazu do odbiorców. Uczniowie mogą
    korzystać z internetu.
  9. Uczniowie pracują w grupach i przygotowują audycje.
  10. Grupy kolejno prezentują swoje audycje.
  11. Nauczyciel moderuje dyskuję podsumowującą pracę uczniów. Pyta, co dla nich było
    najtrudniejsze w tym zadaniu, jakie formy przekazu sprawdziły się w ich audycjach, które
    rozwiązania były najciekawsze dla słuchaczy.
  12. Podsumowując lekcję nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytania, co najbardziej
    utkwiło im w pamięci po dzisiejszej lekcji, co było dla nich najważniejsze i co ich
    zaskoczyło.

Załączniki:

  1. Jan Nowak-Jeziorański - przemówienie inauguracyjne 03.05.1952
  2. Karta pracy

 

Scenariusz lekcji