Scenariusz lekcji
Szlakami Józefa Hallera -
człowieka, który wniósł w życie polityczne, społeczne i wychowawcze polskiego społeczeństwa XX wieku bardzo wiele. Jego dywizą było hasło:
“Dla ciebie Polsko i dla Twojej chwały”
Cele ogólne lekcji:
Prezentacja postaci Józefa Hallera – patrioty, żołnierza, wychowawcy młodzieży, społecznika i chrześcijanina.
- poznanie biografii Józefa Hallera
Cele poznawcze:
Po lekcji uczeń :
- potrafi przedstawić najważniejsze wydarzenia z życia i działalności Józefa Hallera
- potrafi pokazać na mapie najważniejsze miejsca związane z J. Hallerem
- potrafi rozpoznać umundurowanie poszczególnych jednostek wojskowych
- potrafi wymienić najważniejsze wydarzenia historyczne z okresu I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego.
Cele kształcące:
- kształcenie umiejętności korzystania z materiałów źródłowych i ich selekcji
- kształcenie umiejętności redagowania notatki na podstawie kilku źródeł
- kształcenie umiejętności współpracy w grupie
Pomoce dydaktyczne:
- mapa
- materiały zródłowe
- komputer
- wydrukowane mapki
Metody:
- pogadanka
- praca w grupie
- prezentacja
Przebieg lekcji :
1. Zapisanie tematu lekcji i krótkie przedstawienie bohatera
2. Określenie zadań uczniów
- Uczniowie podzieleni są na grupy. Każda grupa otrzymuje przygotowaną przez nauczyciela notatkę z poszczególnych okresów życia Hallera
- Każda z grup odpowiedzialna jest za wyszukanie wiadomości o generale , wykorzystując otrzymane źródło i zaznacza na mapie najważniejsze miejsca związane z jego życiem
- Każda grupa wybiera przedstawiciela, który będzie prezentował pracę zespołu.
3. Prezentacja materiału opracowanego przez poszczególne grupy.
4. Opracowanie i zapisanie na tablicy wspólnej notatki o Józefie Hallerze (w postaci punktów).
5. Dyskusja na temat postaci .
6. Zadanie pracy domowej.
Uczniowie przygotowują plakat bądź album, przybliżający postać Józefa Hallera
Załącznik:
Mapa - zasięg działań wojennych Polskich Legionów w 1914-1916 roku