Początki lotnictwa w Polsce
Lotnictwo to stosunkowo nowa dziedzina techniki. Ale latanie w przestworzach intrygowało ludzi od dawna. Takim pasjonatem i jednocześnie pionierem wędrówek powietrznych na ziemiach polskich był Jan Wnęk - rzeźbiarz, utalentowany artysta, wielki wizjoner i niepokorny marzyciel. Wnęk zbudował skrzydła z drewna jesionowego i płótna nasączonego olejem rzepakowym. Przytwierdzony do tej konstrukcji startował ze szczytu wieży kościelnej i szybował nawet na odległość 3 km. Pierwszy lot odbył się w 1866 roku, a ostatni 1 czerwca 1869; niestety zakończył się tragicznie.
Innym prekursorem lotnictwa był Czesław Tański. Urodzony w 1862 roku polski artysta, malarz, wynalazca i popularyzator lotnictwa. Już jako dziecko podejmował pierwsze próby latania, podczas których korzystał ze skrzydeł zrobionymi z piór indyczych.
“Jego fascynacja nad lotem zaczęła się od obserwacji ptaków, owadów i przerodziła się w pasję, która dała początek jego pracy nad unoszeniem się w przestworzach”.
Sam konstruował skomplikowane modele, które nieustannie udoskonalał. Jego szybowiec "Lotnia" uniósł się w górę w 1896 roku. Na swoim koncie ma również projekt śmigłowca i samolotu "Łątka". Niestety próby poderwania go w powietrze nie dały pozytywnych wyników. W późniejszych czasach samolot uległ zniszczeniu w niewyjaśnionych okolicznościach.