Odzyskanie niepodległości
Na początku listopada 1918 roku rozpadła się monarchia habsburska. 10 listopada 1918 roku do Warszawy specjalnym pociągiem przybyli Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. 11 listopada 1918 Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę naczelną nad wojskiem. 18 listopada powstał rząd pod kierownictwem Jędrzeja Moraczewskiego o lewicowym charakterze.
Najważniejszym zadaniem, które stanęło przed Piłsudskim było rozbrojenie wojsk niemieckich, których tylko w Warszawie znajdowało się 30 tysięcy. Piłsudski świetnie sobie z tym poradził i do 19 listopada ewakuowano Niemców z Królestwa Polskiego. 22 listopada Józef Piłsudski otrzymał urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa, rząd wydał dekrety dotyczące ordynacji wyborczej i wyborów. 16 stycznia 1919 roku Piłsudski powołał nowy rząd pod prezesurą Ignacego Paderewskiego, który był nie tylko wspaniałym pianistą, znającym osobistości świata zachodniego ale zręcznym politykiem i dyplomatą, zaufanym Romana Dmowskiego z Narodowej Demokracji. Wybór ten miał zapewnić stabilizację na polskiej arenie politycznej i wśród państw zachodnich.
Wybory odbyły się zgodnie z zapowiedzią 26 stycznia 1919 roku. Sejm przekazał władzę Naczelnika Państwa Józefowi Piłsudskiemu, władza ta była znacznie ograniczona na rzecz sejmu i rządu, Piłsudski świadomie rezygnował ze wszelkich dyktatorskich prerogatyw.
Józef Piłsudski nie zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich, które odbyły się w grudniu 1922 roku. Pierwszym prezydentem RP został Gabriel Narutowicz, który wkrótce został zamordowany przez fanatyka z prawicy. Następnym prezydentem wybrano Stanisława Wojciechowskiego. W 1923 roku po dojściu do władzy rządu centrowo-prawicowego z Wincentym Witosem na czele, Marszałek zrzekł się wszystkich funkcji i godności, po czym osiadł z rodziną w Sulejówku pod Warszawą.