Rodzina

Józef Piłsudski i córki Wanda i Jadwiga w Sulejówku

Józef Piłsudski podczas spaceru z córkami Wandą i Jadwigą. Sulejówek.

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą i córkami Wandą i Jadwigą

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą i córkami Wandą i Jadwigą.

Józef Piłsudski postrzegany głównie jako żołnierz, dowódca i polityk, był także mężem i ojcem. Jego pierwsze małżeństwo z Marią Juszkiewicz rozpadło się. Drugą żoną i matką jego dzieci była Aleksandra Szczerbińska. Była ona jedną z najbardziej znanych uczestniczek walk o niepodległość Polski, od 1904 roku działała w PPS, organizowała i wysyłała transporty broni dla Organizacji Bojowej PPS. W Związku Strzeleckim stała na czele sekcji kuriersko-wywiadowczej, w Legionach była komendantką służby kurierskiej, potem przez długie lata prowadziła biuro męża, odpowiadając na listy i przepisując jego książki.

Marszałek uwielbiał swoje córki: Wandę urodzoną w 1918 roku i Jadwigę, która przyszła na świat w 1920. Gdy były małe opowiadał im bajki i swoje przygody, a kiedy podrosły, kazał się im uczyć historii.

Najlepsze lata rodzina Piłsudskich spędziła w Sulejówku, gdzie życie płynęło cicho i spokojnie z rytmem pór roku i śmiechem dzieci. Ulubionym miejscem wypoczynku Marszałka były Druskienniki, malowniczo położone na Litwie. Tu spędzał urlopy z rodziną lub samotnie, kiedt to zmęczony polityką szukał chwili wytchnienia.