Wstęp

Józef Piłsudski, rysunek Artura Szyka

Józef Piłsudski na Kasztance, rysunek Artura Szyka

George Washington, rysunek Artura Szyka

George Washington, rysunek Artura Szyka

Każdy kraj w swej historii ma wyjątkowych bohaterów, ludzi którzy przez swe działania, poświęcenie, walkę zasłużyli się dla danego kraju. Polska ma wielu takich wyjątkowych bohaterów a wśród nich – Józef Piłsudski, który całe swoje życie poświęcił najpierw walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości a potem w obronie granic wolnej Polski.

Józef Piłsudski żył i działał w okresie 1867-1935,  osiągnięcia Marszałka można w pewnym sensie porównać do wielkiego Amerykanina Georg'a Washingtona, amerykańskiego generała, polityka, Wodza Naczelnego Armii Kontynentalnej i pierwszego Prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1789-1797.

Choć w przestrzeni czasowej dzieli Georg'a Washingtona i Józefa Piłsudskiego ponad 130 lat to wizja, odwaga, umiejętność dowodzenia armią i dążenie do wolności i niepodległości swego kraju są bardzo podobne.

Historia Polski i USA ma wiele wspólnych punktów. Przykładowo:

  • Gdy George Washington był prezydentem, w Rzeczypospolitej uchwalono Konstytucję 3 Maja w 1791, która powstała cztery lata później od Konstytucji Amerykańskiej, uchwalonej 17 września 1787.
  • W szeregach armii Washingtona walczyli Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, którzy stali się bohaterami o wolność Stanów Zjednoczonych.
  • Do odzyskania przez Polskę niepodległości przyczynił się Prezydent USA Woodrow Wilson, który 8 stycznia 1918 r. w orędziu do Kongresu mówił o potrzebie niepodległości dla Polski.

Piłsudskiego i Washingtona łączy pamięć, uznanie swoich narodów oraz wyjątkowe pomniki zbudowane przez kolejne pokolenia: Pomnik Washingtona w stolicy USA i Kopiec Piłsudskiego usypany pod Krakowem.

Józef Piłsudski był człowiekiem niezwykle skromnym, uwielbiał dzieci i młodzież, szanował i rozumiał swoich żołnierzy. Zwykle pracował bez wytchnienia ale w wolnych chwilach lubił odpoczywać w samotności i w skupieniu, czy to na łonie przyrody, czy też stawiając pasjansa.

Zawsze miał ogromny wpływ na ludzi, urzekał ciepłem i siłą spojrzenia. Powszechnie był szanowany i podziwiany przez tych, którzy z mim walczyli o wolność Polski i tych, którzy wraz z nim odbudowywali państwo polskie.

„Są ludzie i są prace ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją  i obcują między nami”. - J. Piłsudski