Scenariusz lekcji
Lekcja może zostać przeprowadzona w ramach zajęć historii na poziomie gimnazjum lub szkoły
średniej.
Czas: 1 godzina lekcyjna.
Cele ogólne:
- Prezentacja genezy powstania i historii polskiego rządu na emigracji,
- utrwalenie i pogłębienie wiadomości o wybuchu II wojny światowej i działaniach rządu RP
w czasie niemieckiej okupacji,
- wyjaśnienie pojęć Rada Narodowa, polski rząd na emigracji
- przedstawienie organizacji polskiego rządu na emigracji i Rady Narodowej
Cele poznawcze - uczeń:
- Potrafi umiejscowić wydarzenia zaprezentowane na lekcji na osi czasu,
- Rozumie argumenty przemawiające za i przeciw powstaniu i podejmuje próbę oceny decyzji
o powstaniu w 1944 r.,
- Potrafi wyjaśnić przyczyny powstania rządu RP na emigracji i Rany Narodowej,
Cele kształcące:
- Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- Doskonalenie umiejętności wyszukiwania i hierarchizacji informacji,
- Doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
- Formułowanie i prezentowanie własnego stanowiska,
- Kształtowanie postaw patriotycznych.
Metody:
- pogadanka,
- elementy wykładu,
- indywidualna i zbiorowa praca z tekstem,
- analiza tekstów źródłowych,
- burza mózgów,
- elementy dramy.
Narzędzia:
- komputer i rzutnik,
- wydruk załączników 1-5.
Faza realizacyjna
I. Wstęp
Przypomnienie tła historycznego: daty wybuchu II wojny światowej, odzyskania niepodległości
przez Polskę, powstanie warszawskie. Swobodna pogadanka odwołująca się do wiedzy uczniów
z poprzednich lekcji.
II. Część właściwa
- Nauczyciel porządkuje wiedzę uczniów i wprowadza w temat lekcji.
- Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi jeden z tekstów źródłowych i odpowiadającą mu
kartę pracy. - Uczniowie indywidualnie zapoznają się z treścią tekstów źródłowych [zał. 1-4] i wypełniają
karty pracy [zał. 5]. - Nauczyciel prosi uczniów o podział na 4 grupy według otrzymanych tekstów.
- Uczniowie w grupach omawiają prawidłowe odpowiedzi na pytania zawarte w kartach
pracy. - Uczniowie prezentują zdobytą wiedzę odczytując ustalone w grupach odpowiedzi na
pytania z kart pracy. - Nauczyciel uzupełnia i porządkuje informacje przekazane przez uczniów.
- Nauczyciel prosi uczniów o wyobrażenie sobie sytuacji pod koniec roku 1943, Polski pod
okupacją, strat wojennych i zachęca do podzielenia się refleksjami. - Nauczyciel wyjaśnia drugą część lekcji polegającą na symulacji obrad Rady Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej. Celem obrad odbywających się w listopadzie 1943 r. ma być
wypracowanie stanowiska Rady co do przyszłych działań polskiego rządu na emigracji.
Uczniowie mają wspólnie ustalić wytyczne dla rządu i przyjąć stanowisko w kwestii
powstania. - Nauczyciel moderuje dyskusję. Jeśli pojawiają się różne obszary tematyczne nauczyciel może
zasugerować podział pracy rady na mniejsze komisje, po czym uczniowie prezentują wnioski
na forum całej rady. - Podsumowując lekcję nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytania, co najbardziej
utkwiło im w pamięci po dzisiejszej lekcji, co było dla nich najważniejsze i co ich
zaskoczyło.
Załączniki:
- Tekst źródłowy: Instrukcja dla biur prasowych
- Tekst źródłowy: Dekret prezydenta o powołaniu Rady Narodowej
- Tekst źródłowy: Prezydent RP do narodu polskiego
- Tekst źródłowy: Instrukcja dla kraju
- Karty pracy