Syberia

Syberia

Syberia
photo credit: https://gearjunkie.com/siberia-winter-trek

 

 

 

Syberia

Południowa Syberia

photo credit: https://www.britannica.com/place/Siberia

"Zasieki. Zasieki to jest to, co najpierw się widzi. Wystają ze śniegu, jak gdyby unoszą się ponad śniegiem linie, kozły, płoty zasieków. Jakież przedziwne kombinacje, zwęźlenia, skłębienia, całe konstrukcje tych zasieków spinających niebo i ziemię, wczepionych w każdy skrawek zamarzniętego pola, w biały pejzaż, lodowaty horyzont. Z pozoru ta kolczasta, drapieżna zapora rozciągnięta wzdłuż granicy wygląda na pomysł niedorzeczny i surrealistyczny, bo gdzie tu kto będzie się przedzierać, jak okiem sięgnąć śnieżna pustynia, żadnych dróg, żadnych ludzi, a śnieg dwumetrowy, nawet kroku nie można zrobić, a jednak te zasieki coś ci chcą powiedzieć, coś zakomunikować. One mówią ci: uważaj przekraczasz granice innego świata."

Ryszard Kapuściński, Imperium

Syberia to rosyjska kraina geograficzna w północnej Azji, której granice wyznaczają Ural na zachodzie, Ocean Arktyczny na północy, dział wodny zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie oraz stepy Kazachstanu i Mongolii na południu. Powierzchnia Syberii, w zależności od przyjętych granic wynosi między 10 a 12,7 mln km2. Na tak rozległym terenie mieszka 40 mln ludzi, czyli zaledwie 3 osoby na km2.

Na obszarze Syberii wyróżnić można kilka regionów klimatycznych od polarnego i subpolarnego na północy, przez najrozleglejszą strefę klimatu umiarkowanego chłodnego, po region umiarkowany ciepły na południu. Zimy Syberii są bardzo surowe i długie, co nie oznacza, że śnieg jest tam zawsze. Latem temperatura sięga do 10 stopni na północy i 19 na południu, a średnia temperatura w skali roku wynosi 2,5 st. C.

Syberia dzieli się na dwa główne regiony geograficzne: Nizinę Zachodniosyberyjską i Wyżynę Środkowosyberyjską. Większość rzek należy do zlewiska Oceanu Arktycznego a najważniejszymi z nich są Ob, Jenisej, Lena, Angara, Irtysz. Są tam też liczne jeziora, a największym z nich jest najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie Bajkał. Jest ono położone w pobliżu Irkucka, ma powierzchnię 31 500 km2 a w najgłębszych miejscach sięga 1642 m.

Etymologia nazwy Syberii nie jest pewna. Z jednej strony łączy się ją z etnonimami "Sabir" i "Seber" określającymi plemiona Hunów lub "Suwar" - plemieniem mieszkającym w VI wieku w środkowym biegu rzeki Irtysz. Z drugiej zaś znaleźć można opinie według której nazwa łączy się z przyrodą Syberii i pochodzi od tunguskiego słowa "Sibur" oznaczającego błoto/bagno, mongolskiego "sziber" oznaczającego zarośla nad rzekami bądź buriackiego "sibjer" - groźny pies lub "Sibr" -szary wilk.