Scenariusz lekcji
Sztuka Młodej Polski pod młotek!
Lekcja może zostać przeprowadzona w ramach zajęć języka polskiego, historii, wiedzy
o kulturze czy historii sztuki na poziomie gimnazjum lub szkoły średniej.
Czas: 2 godziny lekcyjne.
Cele ogólne:
- Prezentacja twórczości największych artystów przełomu wieków, ze szczególnym
uwzględnieniem kolekcji należącej do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
- Zwrócenie uwagi na źródła inspiracji w sztuce i literaturze epoki
Cele poznawcze - uczeń:
- Zapoznał się z biografiami najważniejszych artystów epoki
- Potrafi scharakteryzować styl Młodej Polski
- Potrafi rozpoznać nurty w sztuce Młodej Polski i najważniejsze inspiracje
- Wymienia najważniejszych przedstawicieli sztuki Młodej Polski
- Potrafi umiejscowić w czasie omawianą epokę
Cele kształcące:
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i hierarchizacji
informacji
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie
- kształtowanie umiejętności negocjacji
- kształtowanie wrażliwości na sztukę wizualną
- doskonalenie umiejętności opisu sztuki – posługiwanie się terminami: kompozycja,
barwy, plany, impresjonizm, secesja etc.
Metody:
- pogadanka
- praca w grupie
- burza mózgów
- prezentacja
- czytanie ze zrozumieniem
Narzędzia:
- komputer i rzutnik
- wydruki załączników: zadania dla pięciu grup [zał. 2,3], katalogi aukcyjne [zał. 4]
Faza realizacyjna
I. Wstęp
Przypomnienie tła historycznego: daty rozpoczęcia zaborów, pierwsza wojna światowa,
odzyskanie niepodległości przez Polskę. Pogadanka odwołująca się do wiedzy uczniów.
Prezentacja mapy Europy w okresie 1890-1918 oraz osi czasu z zaznaczonymi epokami:
Pozytywizm, Młoda Polska, Dwudziestolecie Międzywojenne [zał. 1]
II. Część właściwa
- Podział klasy na 5 grup:
Grupa nr 1 – Antykwariusze – Dom Aukcyjny DESA (4-5 osób)
Grupa nr 2 – Antykwariusze – Dom Aukcyjny Sotheby’s (4-5 osób)
Grupa nr 3 – Zabytkoznawcy reprezentujący kolekcjonera z Krakowa (2-3 osób)
Grupa nr 4 – Zabytkoznawcy reprezentujący kolekcjonerkę z Wiednia (2-3 osób)
Grupa nr 5 – Zabytkoznawcy reprezentujący kolekcjonerów z Torunia (2-3 osób) - Każda z grup otrzymuje zestaw materiałów [zał. 2 i 3] i katalog aukcyjny [zał. 4].
Praca w grupach. Grupy 1 i 2 opracowują prezentację dzieł, krótką bografię artystów
i wycenę obrazów. Pozostałe grupy analizują kolekcje i ustalają, jakiego rodzaju dzieła
mogłyby je wzbogacić. - Po kolei reprezentanci grup antykwariuszy prezentują obrazy, krótko przedstawiają
biografie artystów, omawiają wyjątkowe cechy dzieł i podają ceny wywoławcze. - Grupy znawców mają 2 minuty na ustalenie swojego stanowiska i decyzję, które
dzieło/-a chcą kupić. - Licytacja.
- Po zakończeniu aukcji grupy znawców wyjaśniają z jaką kolekcją mieli do czynienia
i dlaczego zdecydowali się na zakup danego obrazu/-ów. - Dyskusja. Nauczyciel podkreśla, jakie były główne źródła inspiracji artystów w okresie
Młodej Polski. - Głosowanie klasy – która z kolekcji najbardziej się wzbogaciła ? (nie można głosować na własną grupę)
- Ogłoszenie wyników – który z domów aukcyjnych zarobił najwięcej i która grupa
zabytkoznawców najlepiej uzupełniła kolekcję.
III. Podsumowanie i ewaluacja
Załączniki: