Początki lotnictwa w Polsce

Lotnictwo to stosunkowo nowa dziedzina techniki. Ale latanie w przestworzach intrygowało ludzi od dawna. Takim pasjonatem i jednocześnie pionierem wędrówek powietrznych na ziemiach polskich był Jan Wnęk- rzeźbiarz, utalentowany artysta, wielki wizjoner i niepokorny marzyciel. Wnęk zbudował skrzydła z drewna jesionowego i płótna nasączonego olejem rzepakowym. Przytwierdzony do tej konstrukcji startował  ze szczytu wieży kościelnej  i szybował w powietrzu nawet na odległość 3 km. Pierwszy lot odbył się w 1866 a ostatni 1 czerwca 1869, który niestety zakończył się tragicznie. 

Czesław Tański  "Lotnia"

Czesław Tański Lotnia

Samolot Łątka

Samolot Łątka

Innym prekursorem lotnictwa był Czesław Tański.  Urodzony 1862 roku. Polski artysta, malarz, wynalazca i popularyzator lotnictwa w Polsce. Już  jako dziecko podejmował pierwsze próby  latania.  Skakał ze skrzydłami zrobionymi z piór indyczych  z  dachu piwnicy.

“Jego fascynacja nad lotem  zaczęła się od obserwacji  ptaków, owadów  i przerodziła się w pasję, która dała początek jego pracy nad  unoszeniem się w przestworzach.”

Sam konstruował skomplikowane modele, które nieustannie udoskonalał. Jego szybowiec -“Lotnia”  uniósł  się w górę w 1896 roku. Na swoim końcie ma również projekt śmigłowca i samolotu Łątka. Niestety próby poderwania go w powietrze nie dały pozytywnych wyników.  W późniejszych czasach samolot uległ zniszczeniu w niewyjaśnionych okolicznościach.