Rodzina

Józef Piłsudski i córki Wanda i Jadwiga w Sulejówku

Józef Piłsudski podczas spaceru z córkami Wandą i Jadwigą, Sulejówek

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą i córkami Wandą i Jadwigą

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą i córkami Wandą i Jadwigą

Józef Piłsudski postrzegany głównie jako żołnierz, dowódca i polityk, był także mężem i ojcem. Jego pierwsze małżeństwo z Marią Juszkiewicz rozpadło się. Drugą żoną i matką jego dzieci była Aleksandra Szczerbińska, Była ona jedną z najbardziej znanych uczestniczek walk o niepodległość Polski, od 1904 roku działała w PPS, organizowała i wysyłała transporty broni dla Organizacji Bojowej PPS. W Związku Strzeleckim stała na czele sekcji kuriersko-wywiadowczej, w Legionach była komendantką służby kurierskiej potem przez długie lata prowadziła biuro męża, odpowiadając na listy i przepisując jego książki.

Marszałek uwielbiał swoje córki Wandę urodzoną 1918 roku i Jadwigę w 1920. Gdy były małe opowiadał im bajki i swoje przygody, a kiedy podrosły kazał się im uczyć historii.

Najlepsze lata rodzina Piłsudskich spędziła w Sulejówku, gdzie życie płynęło cicho i spokojnie  z rytmem pór roku i śmiechem dzieci. Ulubionym miejscem wypoczynku Marszałka były Druskienniki, malowniczo położone na Litwie. Tu spędzał urlopy z rodziną lub samotnie gdy zmęczony polityką szukał chwili wytchnienia.